Site Rengi

dizi haberleri ekonomi haberleri gündem haberleri sağlık haberleri
DOLAR
13,7194
EURO
15,5684
ALTIN
786,58
BIST
1.910
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sağanak Yağışlı
15°C
İstanbul
15°C
Sağanak Yağışlı
Pazar Çok Bulutlu
14°C
Pazartesi Çok Bulutlu
17°C
Salı Sağanak Yağışlı
15°C
Çarşamba Sağanak Yağışlı
14°C

Ulusal ve Yerel Düzeyde Demokrasi

Ulusal ve Yerel Düzeyde Demokrasi


Bir ülkede, siyasal iktidarı belirleyen seçmen iradesinin hiçbir etki altında kalmadan ve endişeye mahal vermeyecek şekilde oy sandığına yansıdığı ve sonuçlarının da şüpheye meydan bırakmayacak şekilde ve şeffaf olarak açıklandığı ölçüde ulusal düzeyde demokrasinin yerleştiğinden söz edilebilir.
Bir toplumda siyasal kültürün nasıl oluştuğu ve hangi temeller üzerine oturduğu ulusal düzeyde demokrasinin ulaştığı seviye için de bir gösterge oluşturur. Seçmen iradesi özgür ve demokratik bir ortamda seçim sandığına yansımadığı sürece seçim sonuçlarının seçmen iradesini tam olarak yansıttığından ve seçimin demokratik ortamda yapıldığından bahsetmek olanaklı olamayacaktır.
Siyasetin bir toplumda hangi kültürel değerler üzerinde inşa edildiği ya da edilmek istendiği dil, din, mezhep ve etnik köken gibi kültürel farklılıkların siyasetin oluşmasında ne gibi etkilerinin olduğu kadar, siyasetçinin bu farklılıklar üzerinde nasıl bir temellendirme yapmak istediği de ulusal düzeyde demokrasinin nereye evirileceği konusunda topluma fikir verecektir.
Siyasetin topluma özgü kültürel özelliklerden uzak ve dar bir alan içinde kalması, buna bir de şeffaflık ve katılım sorunlarının eklemlenmesi ulusal düzeyde olduğu kadar yerel düzeyde de siyasetin demokratikleşmesi önünde engel oluşturacaktır.
Yerel siyasetin, ulusal siyaset tarafından bastırılması ve etki alanı içine alınması, yerel siyasetin demokratikleşmesinin önünde ciddi bir engel teşkil etmektedir. Bir başka ifadeyle, ulusal düzeydeki egemen siyasetin ve siyasetçinin etkisi altında kalmış yerel siyaset ve onun aktörlerinin, yerelde özgür politikalar üreterek hayata geçirmesi olanaklı olamayacaktır.
Günümüzde il özel idareleri ve belediyeler olarak örgütlenen yerel yönetimler demokrasinin temel kurumları olarak kabul edilmektedir. Bu kabule göre halk, seçimlerle birlikte oluşturduğu yerel meclisleriyle yönetime katılır ve kendi kendini yönetme becerisi kazanır.
Ulusal düzeydeki demokrasi eksiklikleri ve bunun yaratacağı ortam ister istemez yerel siyasetin örgütlenmesi üzerinde etki yapacak ve yerel siyaset aktörlerini; belediyelerde belediye başkanını, il özel idarelerinde valiyi katılımcı demokrasinin hiç de kabul etmediği bir biçimde belediye meclisi ve il genel meclisi üzerinde güçlü konuma taşıyacaktır. Dolayısıyla bu anlayışla oluşan yerel yönetimlerin merkezi siyasetten bağımsız karar alması ve icra etmesi kolay olmayacak; yerel siyasetin temsil, katılım ve karar alma süreçlerinin bağımsızlığından söz edilmesini güçleştirecektir.
Netice itibariyle, demokratik bir merkezi yönetim ve yerel yönetim için seçim gereklidir, ancak tek başına yeterli değildir. Temsili olmaktan çok halkın bizatihi kendi sorunları ile ilgili çözüm süreçlerine katılmasını ifade eden katılımcı demokrasi anlayışının merkezde ve yerelde egemen kılınması; yerel yönetimlere ilişkin yasal düzenlemelerin de yerelde sorumluluk üstlenecek aktörlerin seçiminde ve karar alıp uygulamalarında merkezi siyasanın değil, yerel halkın etkili olmasına ve kararlara katılmalarının sağlanmasına olanak tanıması gerekir.
Bir başka yazımda buluşmak dileğiyle sağlıklı günler dilerim değerli okurlarım…


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.